Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nowy nabór na dofinansowanie projektów celowych. W pionierskiej formule konkursu, w której NCBR zobowiązuje się do oceny projektów w ciągu 60 dni, przedsiębiorcy mogą starać się o łączną kwotę 90 mln zł.
Nauka i innowacyjna gospodarka w Polsce w ostatnich latach pozyskały niezwykle ważne wsparcie ze środków programów operacyjnych. Możliwości interwencji publicznej na rzecz sektora B+R, ukierunkowanej na potrzeby gospodarki, zostały rozszerzone w szczególności dzięki środkom Programu Innowacyjna Gospodarka. Tylko w latach 2012-2013 Centrum wypłaciło aż 6 miliardów złotych beneficjentom trzech wdrażanych programów operacyjnych. Centrum już po raz drugi przeprowadzi konkurs w ramach działania 1.4 na projekty celowe, ale tym razem diametralnie zostanie skrócony czas wydania decyzji o dofinansowaniu projektu do 60 dni. Osiągnięcie tak krótkiego czasu będzie możliwe dzięki uproszczeniu dokumentacji konkursowej oraz dokonaniu zmian w procedurze oceny projektów.
Warunkiem przyznania dotacji jest zobowiązanie beneficjenta lub jego partnera (w przypadku projektów partnerskich) do wdrożenia wyników uzyskanych w efekcie realizacji prac B+R. Ponadto wsparcie na rzecz przedsiębiorców udzielone zostanie wyłącznie na realizację projektów z zakresu, wysokich i średnich technologii. W nowym konkursie premiowane będą także projekty z wkładem własnym większym od wkładu wymaganego na podstawie przepisów dotyczących przyznawania pomocy publicznej.
Konkurs realizowany w ramach działania 1.4 Programu Innowacyjna Gospodarka, przeznaczony jest na część badawczą projektu celowego (badania przemysłowe lub prace rozwojowe). Alokacja na konkurs wynosi ok. 21,3 mln euro (prawie 90 mln złotych). Kwota ta została podzielona w ten sposób, że dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców dostępna pula środków wynosi ok. 54 mln złotych, a dla dużych ok. 36 mln złotych.
Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych w projekcie to 1 mln złotych, natomiast maksymalna kwota wsparcia na badania przemysłowe i prace rozwojowe dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt musi być niższa niż równowartość w złotych kwoty 10 mln euro, jeżeli koszty kwalifikowane badań przemysłowych stanowią więcej niż połowę całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu, lub 7,5 mln euro w pozostałych przypadkach.
Intensywność wsparcia jest uzależniona od statusu przedsiębiorcy. Zwiększone dofinansowanie w projekcie może zostać przyznane w związku z jego realizacją w ramach tzw. „skutecznej współpracy” pomiędzy co najmniej dwoma niepowiązanymi przedsiębiorcami, z których co najmniej jeden jest mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą, albo w związku z realizacją projektu przez przedsiębiorców wspólnie w co najmniej dwóch państwach członkowskich UE bądź też w przypadku realizacji projektu we współpracy z jednostką naukową lub zagranicznym publicznym ośrodkiem badawczym. Dodatkowymi środkami będą premiowane także przedsięwzięcia, w których firma upowszechni wyniki badań przemysłowych np. poprzez konferencje naukowe lub publikacje w czasopismach.
Więcej informacji na stronie NCBR.gov.pl