Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) – nabór w ramach działania POIR 4.3

1 grudnia 2015 11:10

Informujemy, że został ogłoszony nabór na projekty w ramach działania POIR 4.3. Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB).

Celem programu Międzynarodowe Agendy Badawcze jest realizacja wysokiej jakości badań naukowych i prac rozwojowych, prowadzonych przez zespoły wybitnych naukowców zagranicznych i polskich. Wsparcie powinno przyczynić się do stworzenia w Polsce wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej jednostek naukowych, stosujących najlepsze światowe praktyki w zakresie:
• identyfikowania programów i tematów badawczych,
• polityki personalnej oraz zarządzania pracami B+R,
• komercjalizacji wyników prac B+R.

Wniosek składa wybitny naukowiec z Polski lub z zagranicy, o uznanym dorobku naukowym. W sytuacjach, które tego wymagają, np. w przypadku gdy wniosek dotyczy badań interdyscyplinarnych, wniosek może złożyć dwóch naukowców, przy czym w formularzu wniosku należy wskazać jednoznacznie, który z naukowców jest głównym wnioskodawcą. Po uzyskaniu finansowania dla jednostki realizującej MAB, obydwaj wnioskodawcy będą pełnili rolę liderów grup badawczych, główny wnioskodawca będzie jednocześnie pełnił rolę kierownika tej jednostki. Naukowcy składający wnioski w konkursie powinni reprezentować poziom ERC Advanced Grant.

Dofinansowanie projektów będzie obejmować koszty badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez jednostkę realizującą MAB, koszty związane z efektywnym funkcjonowaniem jednostki, koszty wykorzystania istniejącej infrastruktury, współpracy między partnerami oraz transferu wiedzy. Wsparcie na rzecz infrastruktury będzie jednak ograniczone wyłącznie do zakupu niezbędnego sprzętu i wyposażenia laboratoryjnego. Dodatkowo w ramach dofinansowania pokrywane będą koszty rozwoju kadry naukowej w zakresie związanym z realizowanymi przedsięwzięciami, np. szkolenia, stypendia i staże.

Proces składania wniosków w programie MAB jest trzyetapowy:

Termin złożenia pierwszej części wniosku w wersji elektronicznej i papierowej upływa: 15 stycznia 2016 r.

Termin złożenia drugiej części wniosku, dla wnioskodawców zaproszonych do jej złożenia upływa: 26 lutego 2016 r.

Wnioskodawcy zaproszeni do trzeciego etapu oceny wniosków – etapu rozmów z panelem ekspertów – będą zobowiązani do przedstawienia dokumentów wymaganych na tym etapie konkursu w terminie wskazanym w informacji o zakwalifikowaniu wniosku do tego etapu, jednak nie wcześniej niż dnia 7 kwietnia 2016 r.

Ogółem na konkurs przeznaczono: 120 000 000 zł.

Całkowita suma dofinansowania dla jednej jednostki realizującej MAB w okresie pierwszych 5 lat nie powinna przekroczyć sugerowanej kwoty 35 mln PLN.

Realizacja projektu może rozpocząć się nie wcześniej niż 1 czerwca 2016 r. Projekty powinny zakończyć najpóźniej się 30 czerwca 2023.

Pełna dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, która odpowiada za powyższy konkurs.