Program określa priorytety, zgodnie z którymi Polska powinna wykorzystać 13,5 mld euro środków przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich w latach 2014-2020 (8,6 mld euro z budżetu UE oraz 4,9 mld euro z funduszy krajowych).
Z informacji KE wynika, że 30 proc. wsparcia zarezerwowano na działania rolnicze korzystne dla środowiska i klimatu. Wsparcie w tym obszarze ma objąć 19 proc. użytków rolnych w Polsce.
KE wskazuje, że wyzwaniem dla obszarów wiejskich w Polsce jest bardzo niska wydajność w rolnictwie. Przyczyny to brak odpowiedniego wyposażenia technicznego w gospodarstwach rodzinnych, a także mała liczba przedsiębiorców i innowatorów na obszarach wiejskich. Polskie rolnictwo zdominowane jest przez małe gospodarstwa rodzinne – z 1,5 mln gospodarstw rolnych około 55 proc. ma wielkość poniżej 5 ha.
Celem modernizacji rolnictwa, w której mają pomóc środki z UE, jest zwiększanie konkurencyjności naszych producentów. Służyć temu ma również wymiana pokoleniowa – jednym z celów wsparcia inwestycyjnego w najbliższych latach będzie zachęcenie młodych ludzi do tworzenia nowych, nowoczesnych i konkurencyjnych przedsiębiorstw rolnych.
„Program rozwoju obszarów wiejskich” jest trzecim z polskich planów wydawania funduszy unijnych na lata 2014-20 zaakceptowany przez KE. Polska negocjuje z KE jeszcze trzy krajowe oraz 16 regionalnych programów operacyjnych, które dotyczą wydawania unijnych środków w latach 2014-20.
Program obejmuje 6 priorytetów i 16 działań. Jest on realizowany w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, która w najbliższych latach będzie ukierunkowana na wzrost konkurencyjności europejskiego rolnictwa z uwzględnieniem ochrony środowiska.
Program będzie kontynuował kierunki wsparcia realizowane w poprzednich latach. Nastawiony jest przede wszystkim na budowę konkurencyjności i wzrostu dochodowości w rolnictwie.
Nowym instrumentem wsparcia będzie premia na rozwój małych gospodarstw rolnych. Młodzi rolnicy, tak jak dotychczas, będą mogli się ubiegać o dotację na rozpoczęcie działalności rolniczej. Zaplanowano również wsparcie dla rolników, którzy przekażą swoje gospodarstwo na powiększenie innego gospodarstwa rolnego.
W nowym „Programie rozwoju obszarów wiejskich” znajdą się też pieniądze na inwestycje w przetwórstwie artykułów rolnych i rozwój grup producentów oraz systemów jakości produktów rolnych. Zakładane jest również finansowanie budowy targowisk. Przewidziano też środki na pomoc w odbudowie gospodarstwa w razie zniszczeń spowodowanych wystąpieniem klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych.