Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest jednym z programów operacyjnych, które są wdrażane w perspektywie finansowej na lata 2007-2013. Środki finansowe na jego realizację pochodzą głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). EFS wspiera politykę społeczną i finansuje działania państw członkowskich na dwóch płaszczyznach: przeciwdziałania bezrobociu oraz rozwoju zasobów ludzkich.
Cele programu
Głównym celem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest wzrost poziomu zatrudnienia i spójności społecznej. Cele szczegółowe to:
- podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo;
- zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego;
- poprawa zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce;
- upowszechnienie edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia przy równoczesnym zwiększeniu jakości usług edukacyjnych i ich silniejszym powiązaniu z potrzebami gospodarki opartej na wiedzy;
- zwiększenie potencjału administracji publicznej w zakresie opracowywania prawa i polityk, świadczenia usług wysokiej jakości oraz wzmocnienie mechanizmów partnerstwa;
- wzrost spójności terytorialnej.
Wdrażanie wyżej wymienionych celów odbywa się będzie poprzez realizację projektów miękkich, takich jak: szkolenia, seminaria, programy rozwojowe, doradztwo.
Program Operacyjny Kapitał Ludzki składa się z 10 Priorytetów realizowanych równolegle na poziomie centralnym i regionalnym.
Priorytety realizowane centralnie:
- Priorytet I: Zatrudnienie i integracja społeczna
- Priorytet II: Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących
- Priorytet III: Wysoka jakość systemu oświaty
- Priorytet IV: Szkolnictwo wyższe i nauka
- Priorytet V: Dobre rządzenie.
Priorytety realizowane na szczeblu regionalnym:
- Priorytet VI: Rynek pracy otwarty dla wszystkich
- Priorytet VII: Promocja integracji społecznej
- Priorytet VIII: Regionalne kadry gospodarki
- Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach
- Priorytet X: Pomoc techniczna.
Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie projektu PO KL?
Program Operacyjny Kapitał Ludzki dopuszcza możliwość realizacji projektów systemowych i konkursowych.
Projekty systemowe – podmioty realizujące projekty systemowe to m.in. wojewódzkie urzędy pracy, powiatowe urzędy pracy, ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie.
Projekty konkursowe – co do zasady aplikować o środki mogą wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (osoby fizyczne mogą aplikować jedynie w przypadku, gdy prowadzą działalność gospodarczą lub oświatową), m.in.: instytucje rynku, instytucje promocji i integracji społecznej, instytucje szkoleniowe, jednostki administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorców, instytucje otocznia biznesu, organizacje pozarządowe, instytucje systemu oświaty Niektóre z Poddziałań przewidują dodatkowe wskazówki i/lub ograniczenia. Szczegółowe informacje na ten temat zawarte są w ramach opisu poszczególnych Priorytetów i Działań/Poddziałań.
Więcej o programie na stronie: http://www.efs.gov.pl/
Link do Generatora Wniosków POKL: