Baza konkurencyjności – POKL

21 listopada 2014 12:47

Zgodnie z informacją przekazaną przez Instytucję Zarządzającą PO KL, Instytucja Pośrednicząca informuje, że planowany termin uruchomieniu Bazy konkurencyjności służącej do bezpłatnego umieszczania przez beneficjentów EFS zapytań ofertowych udzielanych w związku z zasadą konkurencyjności to 1 grudnia 2014 r.
Jednocześnie obowiązek upubliczniania przez Beneficjentów zapytań ofertowych to przełom roku – szczegółowa data zostanie podana w komunikacie Instytucji Zarządzającej PO KL, o którym mowa w pkt 5 lit a i pkt 10 podsekcji 3.1.3.1Wytycznych, w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki). Należy podkreślić, że w obecnej chwili system (jako pilotaż) jest przeznaczony dla beneficjentów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Szczegóły uruchomienia Bazy konkurencyjności w odniesieniu do PO KL
Wymóg obowiązku publikowania zapytań ofertowych oraz wyniku postępowania w Bazie Konkurencyjności wynika z zasady konkurencyjności, o której mowa wWytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
W swoich założeniach w Bazie konkurencyjności zapytania ofertowe mogą składać zarówno beneficjenci POKL (podmioty, które zawarły umowę/decyzję o dofinansowaniu projektu), jaki i wnioskodawcy (podmioty które złożyły wnioski o dofinansowanie, które zostały zarejestrowane w systemie KSI SIMIK 07-13).
Obowiązkowi publikacji ogłoszeń (zapytań ofertowych) w Bazie konkurencyjności podlegają wszyscy beneficjenci Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, co do których ma zastosowanie zasada konkurencyjności, o której mowa wWytycznych, w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Jednocześnie beneficjenci POKL, którzy dla danego zamówienia:

 

  • nie są zobowiązani do stosowania zasady konkurencyjności, gdyż wartość zamówienia nie przekracza 14 tys. euro netto (tj. bez podatku VAT), albo
  • jako podmioty zobowiązane do stosowania prawa zamówień publicznych, nie stosują go w związku z tym, że wartość zamówienia w ramach projektu przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 14 tys. euro netto, ale nie przekracza 30 tys. euro netto

także mogą umieszczać je w bazie, z tym, że w przywołanych przypadkach nie jest to obligatoryjne, a decyzja leży w gestii samego beneficjenta.
Należy jednocześnie podkreślić, że konta umożliwiające wystawianie ogłoszeń w systemie powinni zakładać jedynie Ci beneficjenci PO KL, u których zachodzi potrzeba dokonania zamówienia w ramach projektu. Nie należy rejestrować kont na próbę, czy kont w sytuacji, gdy beneficjent nie wystawia żadnego zapytania ofertowego, nawet jeśli ma do niego zastosowanie zasada konkurencyjności.

System będzie wymagał od beneficjenta rejestracji konta oddzielnie dla każdego projektu. W czasie rejestracji system będzie wymagał podania numeru identyfikacyjnego sygnatury projektu (ID wniosku o dofinansowanie).

Beneficjenci w trakcie rejestracji do systemu powinni zgłosić się do swojego opiekuna projektu w celu uzyskania przedmiotowego numeru.