Małopolska zakończyła negocjacje nowego regionalnego programu operacyjnego

4 grudnia 2014 10:47

Zakończyły się decydujące negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Regionalnego Programu Operacyjnego dla Małopolski na lata 2014-2020. Region otrzyma 2,878 mld euro, czyli środki na poziomie nieco przekraczającym kwotę, o jaką pierwotnie wnioskował.

Oficjalne negocjacje odnośnie treści programu, który ma za zadanie przyspieszyć rozwój Małopolski za pomocą funduszy unijnych, trwały od 9 kwietnia 2014 r. Pod koniec listopada odbyło się spotkanie w zakresie osi priorytetowych objętych Europejskim Funduszem Społecznym (EFS), a 1-2 grudnia miała miejsce końcowa faza negocjacji w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

W końcowej fazie negocjacji z Komisją Europejską w sprawie EFRR delegacji Małopolski udało się uzgodnić możliwość finansowania ważnych inwestycji regionalnych, w tym dofinansowanie dla Szpitala Uniwersyteckiego (60 mln euro) i Małopolskiej Chmury Edukacyjnej (26 mln euro) oraz finansowanie cyfrowych baz geodezyjnych (41 mln euro). Udało się również uzgodnić możliwość finansowania tras rowerowych, zagospodarowania otoczenia zbiorników wodnych oraz rozwój turystyki i uzdrowisk (115 mln euro), finansowanie konserwacji zabytków, organizacji wydarzeń kulturalnych oraz modernizacji istniejących domów kultury (45 mln euro).

Ponadto Małopolsce udało się zachować alokację na modernizację i budowę dróg (290 mln euro), finansowanie budowy oraz modernizację linii kolejowych i zakup taboru kolejowego i węzłów przesiadkowych (100 mln euro). Dużym sukcesem okazało się wywalczenie zwiększenia nakładów na inwestycje w sektorze ochrony zdrowia aż o 20 mln euro, co daje sumę 131 mln euro na ochronę zdrowia.

Kolejnym ważnym punktem podczas negocjacji były rozmowy na temat transportu miejskiego. Małopolska zadbała również o zmniejszenie emisji CO2, poprzez możliwość wymiany kotłów w domach jednorodzinnych na gazowe oraz zasilane paliwami stałymi (bez wykluczenia węgla). Nakłady przeznaczone na inwestycje w nauce to 60 mln euro, a na rewitalizację miast i wsi 170 mln euro.

W połowie grudnia 2014 r. planowane jest uruchomienie procedury zmierzającej do zatwierdzenia programu.

W poprzedniej unijnej perspektywie budżetowej na lata 2007-2013 województwo małopolskie dysponowało 1,792 mld euro łącznie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

***

Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 informuje, że harmonogram naborów w roku 2015 zostanie opublikowany w możliwie najkrótszym terminie po przyjęciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.