Nabór wniosków – Rozwój Polskich Uczelni – Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy EOG

4 kwietnia 2014 9:09

Nabór jest otwarty dla wniosków składanych w ramach Rozwoju Polskich Uczelni – jedno- lub wielostronnych projektów, mających na celu opracowanie programów nauczania i rozwój zdolności instytucjonalnych polskich uczelni wyższych.

Nabór jest otwarty dla wszystkich dyscyplin akademickich; możliwe jest również dofinansowanie projektów interdyscyplinarnych łączących różne obszary wiedzy. Działania realizowane w ramach poszczególnych projektów powinny prowadzić do:

  • rozwoju programów studiów w języku angielskim (wykładowym);
  • rozwoju wspólnych programów studiów (na poziomie licencjackim, magisterskim lub doktoranckim), prowadzących do uzyskania podwójnego dyplomu;
  • rozwoju nowych, innowacyjnych programów studiów, odpowiadającym nowym potrzebom i wyzwaniom pojawiającym się na poziomie krajowym lub europejskim;
  • przygotowania nowych kursów, modułów, specjalizacji, programów studiów;
  • utworzenia dwustopniowych programów studiów w oparciu o efekty kształcenia, z ECTS jako systemem transferu i akumulacji punktów;
  • rozwoju kultury jakości, w tym wewnętrznych systemów zapewniania jakości;
  • rozwoju programów studiów we współpracy z sektorem prywatnym.

Projekty mogą uwzględniać:

  • międzynarodową mobilność pomiędzy partnerami;
  • przygotowanie programów nauczania;
  • organizację spotkań, seminariów, warsztatów;
  • analizę potrzeb;
  • opracowanie polityki i strategii;
  • rozwój narzędzi dydaktycznych, metod, materiałów.

Priorytetowo będą traktowane projekty związane z tematyką środowisko i zmiany klimatyczne. Wszystkie dyscypliny naukowe odnoszące się do tej tematyki będą kwalifikowane do wsparcia, w tym projekty interdyscyplinarne.

Uprawnionymi wnioskodawcami są polskie uczelnie wyższe. Instytucja wnioskująca musi być zarejestrowana na terenie Polski od co najmniej 12 m-cy, licząc do dnia składania wniosku.

Partnerstwo instytucji z Polski i Norwegii jest obligatoryjne dla projektów mających na celu rozwój wspólnych programów studiów. W takich przypadkach uprawnione instytucje z Polski będą składać wniosek w imieniu całej grupy partnerskiej. W innych typach projektów partnerstwo będzie opcjonalne.

Partnerzy z Polski i Norwegii – uprawnione instytucje to: szkoły, uczelnie wyższe, inne instytucje oferujące edukację na wszystkich poziomach, sektor prywatny – przedsiębiorstwa i partnerzy społeczni współpracujący z instytucjami edukacji, organizacje publiczne i prywatne, w tym instytucje not-for-profit i pozarządowe, ośrodki badawcze.

Uwaga: w przypadku projektów mających na celu rozwój wspólnych programów studiów partnerstwo wymaga nawiązania współpracy z co najmniej jedną instytucją z Norwegii, dodatkowo w projekcie mogą uczestniczyć inne instytucje partnerskie.

Dofinansowanie pojedynczego projektu

Możliwe jest uzyskanie dofinansowania pojedynczego projektu w wysokości od 20 000 EUR do 250 000 EUR. Kwota przyznanego dofinansowania z programu nie może przekroczyć 90% kosztów projektu, pozostałe min. 10% powinno zostać zapewnione ze źródeł innych niż FSS.

Nabór projektów odbywa się w okresie od dnia 27 marca 2014 r. do dnia 27 maja 2014 r., do godz. 16.00. Termin końcowy odnosi się zarówno do dokumentacji aplikacyjnej składanej w wersji papierowej jak i do wersji elektronicznej, składanej za pośrednictwem generatora wniosków.

 

Wiecej informacji na stronie FSS